Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Pile ma kształt pięcioboku o wklęsłych, białych ścianach i stylizowanej na maszt wieży. Cała sylwetka świątyni może kojarzyć się z łodzią (Piotrową?), płynącą pod rozpiętymi żaglami. Projektantem oryginalnej bryły sakralnej jest znany architekt Aleksander Holas z Lubonia pod Poznaniem. Z kościołem powiązana jest również kaplica oraz 3 piętrowy dom parafialny. Mieszczą się w nim nie tylko mieszkania dla pracujących tu kapłanów (proboszczów i 4 księży Wikariuszy) i lokale administracyjne parafii, lecz także oddzielne pomieszczenia dla sióstr zakonnych z własną kaplicą.
ARTYSTYCZNY WYSTRÓJ WNĘTRZA
Prezbiterium
Nowoczesna architektura świątyni domaga się nowoczesnego wystroju jej wnętrza. Pomysłodawcą urządzenia prezbiterium jest o. dr Jan Golonka, paulin i historyk sztuki – kurator zbiorów wotywnych na jasnej górze. Płaskorzeźba na ścianie ołtarzowej jest wzorowana na ołtarzu z sanktuarium Maryjnego w Doylestown, zwanym „Amerykańską Częstochową”. Symbolizuje uwielbienie Najświętszej Maryi Panny w niebie, ukazując ją w obecności Osób Trójcy Świętej, w otoczeniu zastępów anielskich, wygrywających na trąbkach Jej chwałę. Autorami tej plastycznej wizji są artyści z Warszawy, ojciec i syn – Janusz i Adam Kazimierczukowie.
Tabernakulum w naszej kolegiacie
Ważnym też elementem ołtarza jest duże tabernakulum w kształcie metalowej kuli symbolizującej kulę ziemską z zaznaczonymi na niej konturami kontynentów. Jego wykonawcami był zakład brązowniczy Piotra Holasa i Krzysztofa Bilińskiego z Poznania. Opiekę nad światem znamionują rozpostarte ramiona Boga Ojca, Stworzyciela nieba i ziemi oraz wizerunek Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych – z Dzieciątkiem Jezusem na lewym ramieniu i berłem królewskim w prawej dłoni. Wymowny jest również fakt, iż tabernakulum zostało zamontowane w Wielki Czwartek (9 kwietnia 1998 r.), w którym Kościół wspomina i dziękuję Jezusowi Chrystusowi za ustanowienie Eucharystii.
Droga Krzyżowa w naszej świątyni
Droga Krzyżowa w naszej świątyni
Droga Krzyżowa w naszej świątyni
Nowatorska w formie jest także Droga Krzyżowa. Jej koncepcja jest również autorstwa Ojca Jana Golonki. Na rozległej balustradzie chóru wykonali ją techniką sgrafitto artyści z Gdańska: Artur Wyszecki i Tomasz Morel. Złączone z sobą kolejne sceny Męki Pańskiej pobudzają do modlitewnej refleksji i zadumy nad wielką sceną naszego odkupienia, a zarazem są artystycznym ubogaceniem przestrzeni sakralnej kościoła.
Na uwagę zasługują też cztery monumentalne WITRAŻE.

Witraż: Ewangelia

Witraż: Kościół w Polsce

Witraż: W Nowe Tysiąclecie
Ta swoista Biblia Pauperum ukazuje w a artystycznym skrócie : Stworzenie Świata, Narodziny Chrystusa, Chrzest Polski w 966r. oraz III. Tysiąclecie Chrześcijaństwa – w symbolu ryby. Czytelne jest Oko Opatrzności Bożej przenikające świat stworzony i czuwające nad cała ludzkością. Z łatwością rozpoznajemy charakterystyczną sylwetkę katedry w Kołobrzegu, stolicy biskupstwa z 1000 r. Cieszymy się postacią Ojca Świętego Jana Pawła II, do którego wyciągają ręce nieprzebrane rzesze ludzi, a wśród nich widnieją postacie Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz kapłana – męczennika ks. Jerzego Popiełuszki.
Ołtarze boczne w naszej Kolegiacie

Obraz Miłosierdzia Bożego w naszej Świątyni
Po prawej stronie nawy głównej w Kolegiacie jest usytuowany obraz Miłosierdzia Bożego.
Został on wykonany w kwietniu 1996 r., na próbę ówczesnego ordynariusza koszalińsko – kołobrzeskiego bpa Czesława Domina, gorliwego czciciela Bożego Miłosierdzia. W półkoliście zwieńczonej nastawie została umieszczona kopia Wileńskiego obrazu z napisem Jezu Ufam Tobie. Ołtarz został odnowiony w 2017r.

Ołtarz Matki Bożej Fatimskiej w naszej Kolegiacie
Drugi ołtarz boczny, poświęcony Matce Bożej Fatimskiej, jest pamiątką nawiedzenia parafii, w maju 1996 r., przez cudowną figurę z sanktuarium portugalskiego, w ramach ogólnopolskiej peregrynacji. Owocem tej wizyty są nabożeństwa fatimskie od 13 maja do 13 października z procesją światła ulicami osiedla. Godna uwagi jest także chrzszcielnica, z lewej strony nawy, na tle sceny (wykonanej techniką sgraffito) Chrztu Chrystusa przez św. Jana w Jordanie, z unoszącą się nad Nimi gołębicą. Ołtarz został odnowiony w 2017r.
OŁTARZ ŚW. JANA PAWŁA II Z JEGO RELIKWIAMI w naszej Kolegiacie jest wyjątkowy.

Ołtarz św. Jana Pawła II wraz z Jego Relikwiami
Projekt ołtarza jest niepowtarzalny i unikatowy. Na pewno już w żadnym innym miejscu nie będzie powielany. Przedstawia św. Jana Pawła II uchylającego drzwi nieba. Poniżej postaci Papieża znajdują się Relikwie Krwi naszego Świętego Rodaka na tle złotych promieni ze słowami Jana Pawła II tuż przed śmiercią: „Szukałem was, teraz wy do mnie przychodzicie i za to wam dziękuję”. Uroczystej instalacji relikwii i poświęcenia ołtarza dokonał Biskup Diecezjalny Edward Dajczak podczas Mszy świętej tzw. Pasterkiej w noc Narodzenia Pańskiego – 25 grudnia 2016 r.
Kaplica pw. św. Maksymiliana

Kaplica pw. św. Maksymiliana
Jak już wspomniano wyżej, do zasadniczego korpusu kościoła przylega kaplica pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego, który jest współpatronem – obok św. Wojciecha – Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej. Jej obecny wystrój jest efektem prac renowacyjnych przeprowadzonych w 1998 r. Głównym akcentem kaplicy jest figura jej patrona męczennika hitlerowskiego obozu w Oświęcimiu. Marmurową mensę ołtarzową i ambonkę wykonał Grzegorz Dworek z Poznania. Nowe stacje drogi krzyżowej wyrzeźbił w drewnie lipowym Marian Pajor, artysta z Łososiny Dolnej (koło Nowego Sącza). Jej fundatorami są Alina i Marian Madejowie. Poświęcenia odnowionej kaplicy dokonał biskup ordynariusz Marian Gołębiewski (późniejszy arcybiskup metropolita Wrocławski), podczas wizytacji kanonicznej parafii w maju 1998 r.

Akt konsekracji naszego kościoła wmurowany w ścianę naszej świątyni – w roku Jubileuszowym A.D. 2000
Warto podkreślić iż we wrześniu 1998 r. w kościele NMP Wspomożycielki Wiernych odbył się V Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej. W tym czasie księża biskupi zamieszkali na plebaniach na terenie Piły. W parafii Mariackiej zatrzymał się biskup sufragan Tadeusz Werno. Bardzo ważnym wydarzeniem było utworzenie, w dniu 14 września 2002 r., Kolegiackiej Kapituły Pilskiej. Wiadomość tę ogłosił ówczesny ordynariusz diecezji bp Marian Gołębiewski, podczas uroczystości w sanktuarium Maryjnym w Skrzatuszu, w obecności prymasa Polski kard. Józefa Glempa, księży biskupów z sąsiednich diecezji i rzeszy pielgrzymów. Prepozytem Kapituły został ks. kanonik Stanisław Oracz.
Uroczystości odpustowe, którym tradycyjnie przewodniczą księża biskupi, odbywają się: w Niedzielę po święcie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych ( 24 maja ) oraz w dniu wspomożenia świętego Maksymiliana Marii Kolbego – patrona kaplicy ( 14 sierpnia ).